گروه خانواده جمعیت طلوع رهایی رستا

کاهش اسیب های اجتماعی

گروه خانواده جمعیت طلوع رهایی رستا

کاهش اسیب های اجتماعی

رازهای ساده ی خانواده خوشبخت

جمعیت طلوع رهایی | دوشنبه, ۲۸ فروردين ۱۳۹۶، ۱۰:۰۹ ق.ظ


 

«ژرمی تایلر» می گوید: «گرفتار دزدان شدم، هرچه داشتم به تاراج بردند. فقط آفتاب، ماه، آتش، آب و خاک را با زنی که مرا دوست دارد و آشنایانی که از صحبت شان لذت می برم، برایم باقی گذاشتند؛ در این صورت، من همه چیز دارم و دزدان نتوانستند در بنیان خوشبختی و سعادتم رخنه کنند.»

● رازهای ساده ی خانواده های خوشبخت...

برای زندگی خود، محله ی مناسبی انتخاب کنید:

 

گذشته از این حقیقت که محل زندگی خود را با توجه به بودجه و امکانات مان انتخاب می کنیم، اما همین انتخاب که گاهی محدود هم هست، باید با تفکر صورت گیرد. سؤال اصلی این است که همسایه های شما چه کسانی هستند؟ آیا در این محل، تعداد بچه ها زیاد است؟ آیا فرزندان شما می توانند به راحتی در خارج از خانه رفت وآمد و بازی کنند؟ آیا در این محل، مدرسه ی خوب، کتابخانه و خدمات مشابه وجود دارد؟ به خاطر داشته باشید افرادی که از محل زندگی خود راضی هستند، ۲۵درصد بیش از دیگران از زندگی خانوادگی شان رضایت دارند.

 

با فرزندان خود صحبت کنید:

 

اگر با فرزندان خود ارتباط برقرار نکنید، احتمال این که آنان با بدبینی و احساس ناامنی رشد کنند، بسیار زیاد خواهد بود. هنگامی که کودکان، غمگین و گوشه گیر به نظر می آیند، این وظیفه ی شماست که گفت وگو را آغاز کنید و به بهترین نحو، دلیل ناراحتی آنان را بپرسید چراکه فرزندان به توجه واقعی شما نیاز دارند و باید آن را حس کنند.

 

افکار و خاطرات روزانه ی خود را بنویسید:

 

تحقیقات و آمار نشان می دهد والدینی که یک دفتر روزانه دارند، زندگی خانوادگی شادتری دارند. ثبت احساسات و افکارتان درباره ی جهان اطراف، امیدها و رؤیاها یا هرچیز دیگری که در ذهن دارید، علاوه بر ثبت خاطرات، یک فضای خصوصی و آرام بخش نیز برای تان فراهم می نماید.

 

کارهای منزل را با همدیگر انجام دهید:

 

شاید تصور می کنید که انجام کارهای منزل به تنهایی ساده تر باشد اما زمانی که کارها بین زن و مرد و فرزندان تقسیم شود، همبستگی و احترام بیش تری را به دنبال خواهد داشت. زمانی که کارهای خانه به طور عادلانه تقسیم شود، خوشبختی خانواده افزایش می یابد.

 

با خانواده ی همسرتان مهربان باشید:

 

داشتن رابطه ی خوب با والدین همسر، نه تنها موجب می شود که همه روزگار بهتری در کنار هم داشته باشند، بلکه شناخت بهتری از شریک زندگی تان نیز به شما خواهد داد.

 

درباره ی تاریخ خانواده ی خود صحبت کنید:

 

شنیدن خاطرات و داستان هایی از نسل های گذشته، موجب استحکام بنای خانواده و قدرت بخشیدن به ریشه های خانوادگی در ذهن کودکان خواهدشد؛ دانستن این که چه کسی هستیم و از کجا آمده ایم، همواره جالب و در بسیاری مواقع، افتخار آمیز است.

 

به خود اعتقاد داشته باشید:

 

والدین خوب، کسانی هستند که در زندگی فرزندان خود حضور دارند و عشق بی قید و شرط خود را به آنان عرضه می کنند؛ آنان را درک کرده و در مشکلات، یاری شان می کنند. پس بهترین پدر و مادر ممکن باشید و از آن چه انجام می دهید، شاد باشید.

 

فرزندان تان را نازپرورده بار نیاورید:

 

کودکانی که توسط والدین بیش از حد حمایت گر بار می آیند، به سختی می توانند در خارج از محیط خانواده موفق باشند. سپر بلای فرزندان خود نشوید، بلکه مشکلات را برای شان توضیح دهید. اجازه دهید فرزندان، فرصت کافی برای محاسبه ی خطرات بی فکری، بی دقتی و اندوختن تجربه از اشتباهات را داشته باشند و به آنان بیاموزید که مسائل ناگوار، همیشه وجود دارند اما شما همیشه سعی خواهید کرد که برای رفع مشکلات، آنان را یاری دهید.

 

با همسر و فرزندان تان مانند دوستان خود رفتار کنید:

 

با خانواده ی خود همان طور رفتار کنید که با دوستان نزدیک تان رفتار می کنید؛ برای شان وقت بگذارید، به درددل شان گوش دهید و گاهی با آنان به گردش ، خرید یا رستوران بروید.

 

اعصاب خود را کنترل کنید:

 

اعضای برخی خانواده ها عادت دارند در زمان بحث، فریاد بکشند؛ چنین رفتاری نه تنها برای کودکان، بسیار مخرب است بلکه هیچ مشکلی را هم حل نمی کند. زمانی که از شدت عصبانیت نمی توانید درست فکر کنید، خود را از بحث بیرون بکشید.

 

مراسم خانوادگی خاصی ترتیب دهید:

 

مراسم خانوادگی شما می تواند یک گردهمایی سالیانه یا یک گردش هفتگی باشد؛ مهم این است که چنین برنامه هایی در تقویت و همبستگی خانوادگی، تأثیر فراوانی دارند.

 

وقت شناس باشید:

 

وقتی در زمانی که تعیین می کنید حاضر باشید، نه تنها حس احترام دیگران را برمی انگیزید، بلکه به فرزندان و همسر خود نیز نشان می دهید که چقدر برای شان ارزش قائل هستید.

 

با بزرگ ترها معاشرت کنید:

 

با خواهر و برادر، بزرگ ترهای فامیل و دوستان نزدیک خود معاشرت کنید. حضور این افراد می تواند در ایجاد الگوهای مناسب در فرزندان تان، بسیار مؤثر باشد. تحقیقات نشان داده کودکانی که با دوستان یا اعضای بزرگ تر خانواده معاشرت می کنند، شادتر هستند.

 

به آنان بگویید که دوست شان دارید:

 

اگر علاقه ی شما به همسر و فرزندان تان، واضح باشد، به طور آنان نیازمند شنیدن اش خواهند بود؛ پس از یادآوری عشق خود به عزیزان تان غافل نشوید.

  • جمعیت طلوع رهایی

نظرات  (۱)

با سلام 

ممنون و سپاس مطالب به زبانی  ساده و آموزنده است 
خداوند یارتان باد سرکار خانم سلطانی عزیز
پاسخ:
سلام ممنون که همیشه حمایت می کنید شما بهترین هستید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">